Oleje w kosmetykach - dlaczego są ważne, jak dobierać?
Oleje w kosmetykach

Nakładanie oleju na twarz? Przecież olej jest do smażenia!

Otóż nie do końca. Oleje roślinne wykorzystywane są w kosmetyce na szeroką skalę. Ciężko znaleźć krem, który nie będzie go zawierał. Dlaczego są tak istotne?


OLEJE W KOSMETYKACH 

serum olej

Ogólna rola olejów w kosmetyce

Oleje należą do grupy emolientów - substancji tłuszczowych, które zapobiegają transepidermalnej utracie wody z naskórka (TEWL) poprzez utworzenie warstwy okluzyjnej na powierzchni skóry. Dzięki temu wpływają pozytywnie na miękkość i elastyczność skóry, a także wspomagają barierę hydrolipidową skóry. W kosmetyce stosuje się oleje pochodzenia roślinnego, z których każdy ma inne właściwości w zależności od wykorzystanego surowca 

 

Olej rafinowany, a zimno tłoczony

Proces, w którym powstaje olej polega nazywany jest tłoczeniem. Polega ono na wygniataniu oleju z nasion danego surowca.

Rafinacja jest procesem wielostopniowego oczyszczania oleju, poprzez oddziaływanie na niego temperaturą do ponad 200oC, w zależności od etapu. W efekcie otrzymujemy klarowny, odporny na czynniki zewnętrzne i wysokie temperatury, olej. Jest on jednak pozbawiony substancji odżywczych.

Olej tłoczony na zimno wytwarzany jest w temperaturze ok. 40oC, aby nie stracił składników odżywczych. Ma on krótką trwałość i niską odporność na warunki zewnętrzne, jest mętny i ciemniejszy, jednak odpowiednio przechowywany dostarcza wielu niezbędnych substancji, których olej rafinowany jest pozbawiony. [Zychnowska M., Pietrzak M., Krygier K., 2013. Porównanie jakości oleju rzepakowego tłoczonego na zimno i rafinowanego. ZPPNR, 575]

 oleje

Czy kosmetyki z olejami są dla każdego?

Zdecydowanie tak. Jak już zostało wspomniane, ciężko znaleźć kosmetyki pielęgnacyjne bez olejów - jeżeli ich nie ma, zazwyczaj zastępowane są innymi emolientami jak np. woski czy silikony. Bez nich trudno byłoby zatrzymać dostarczone nawilżenie w skórze.

Wbrew często powielanemu mitowi, oleje nadają się również dla cer tłustych bądź trądzikowych. Jednak, aby stosowanie przyniosło pozytywne efekty - należy je dobrać odpowiednio do typu cery. Często przez brak świadomości podczas doboru oleju możemy sobie zaszkodzić, powodując wysyp niedoskonałości. 

 olej zimnotłoczony

Oleje komedogenne

Komedogenność jest właściwością substancji, która powoduje zapchanie ujść gruczołów łojowych, a w efekcie powstawanie zaskórników. Odnosi się głównie do emolientów, w tym także olejów. Oleje komedogenne ciężko się wchłaniają i pozostawiają tłustą warstwę.

Substancje komedogenne nie dla każdego będą złym rozwiązaniem. Dla skór suchych będą idealne - nie powinny powodować wysypu niedoskonałości, a pozytywnie wpłyną na zwiększenie nawilżenia skóry.

Olejów komedogennych nie powinno stosować się przy cerze tłustej lub trądzikowej - w tym wypadku lepiej rozejrzeć się za substancjami niekomedogennymi lub niskokomedogennymi.

Poniżej znajdziesz przykłady olejów nisko- i wysoko- komedogennych sklasyfikowane według skali 0-5.

komedogenność olejów tabela

[A.C.Katoulis, E.M.Kakepis, H.Kintziou i in., 1996. Comedogenicity of cosmetics: a review, Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 7/2 s. 115-119]

Należy jednak pamiętać, że każda cera jest inna, a na działanie komedogenne substancji wpływają też indywidualne tendencje cery. Istotne jest również stężenie składnika - fakt, że dany olej jest komedogenny, nie oznacza, że jego zawartość w kosmetyku nada mu tę właściwość.

Po co więc ta skala?

Jest to warte uwagi ukierunkowanie przy wyborze kosmetyku, które zdecydowanie ułatwi dopasowanie go do typu cery. Pomoże też przy szukaniu przyczyn wysypu niedoskonałości. Mimo wszystko - nie są to sztywne granice, których należy bezwzględnie przestrzegać dbając o cerę.

 

Jakie funkcje mogą pełnić poszczególne oleje?

Oleje przede wszystkim pomagają zatrzymać nawilżenie w skórze. Oprócz tego, ze względu na szerokie spektrum działania, odpowiednio dobrany olej może pomóc uporać się z naszymi dolegliwościami skórnymi. Niezależnie od typu i stanu cery da się znaleźć olej przynoszący odpowiadający nam efekt. 

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie przykładowe składniki możesz dobrać do swojego rodzaju i stanu cery, zapraszam Cię do poprzedniego wpisu. Jeżeli nie wiesz jaką masz cerę - nie martw się, tam wszystkiego się dowiesz.


Jak dobierać składniki aktywne w kosmetykach?
>>> Wejdź do wpisu, aby dowiedzieć się jak odpowiednio zadbać o swoją cerę <<

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl