
Na wstępie - krótka notatka ode mnie
Zanim przejdziemy do wpisu właściwego, napiszę Wam krótko o swoich doświadczeniach z kubeczkiem. Niestety nie była to łatwa droga, na początku kubeczek nie chciał mi się poprawnie zaaplikować, a jego wyjmowanie sprawiało mi spory ból. Pomyślałam, że to kwestia wielkości kubeczka, więc kupiłam mniejszy, który z kolei okazał się za mały :( Zupełnie więc rozumiem wszystkie osoby, które z jakiegoś powodu zniechęciły się do kubeczka i przerwały swoje próby.
Jednak po czasie, kiedy nauczyłam się prawidłowej aplikacji, uważam, że to najbardziej komfortowa rzecz w trakcie miesiączki. Na tyle mi z nim wygodnie, że czasem zapominam, że mam okres :)
Mam nadzieję, że ten wpis rozwieje Wasze wątpliwości i obawy.
Zachęcam do wypróbowania kubeczka, bo jest to najbardziej ekologiczna z opcji. I w moim przypadku, również najbardziej komfortowa.
Jakiś czas temu zgłosiłam się do YourKaya, którą podziwiam za wszystko, z prośbą o odpowiedzi na kilka pytań dotyczących kubeczka. Pytań, które mam nadzieję, pozwolą Wam przekonać się do tej alternatywy. Bardzo dziękuję marce za szybkie udzielenie odpowiedzi.
Przejdźmy zatem do konkretów! Miłej lektury :)
Czy można używać kubeczka od pierwszej miesiączki?
Wiele użytkowniczek wychwala kubeczki menstruacyjne pod niebiosa. Czy jednak jest to produkt dla każdego? Uważamy, że prawie każda osoba może do niego dojrzeć, ale nie polecamy się zmuszać do używania kubeczka czy używać go przy pierwszej miesiączce. Nauka korzystania z niego może być stresująca nawet dla dorosłych i odrobinę skomplikowana, tak jak dla niektórych nauka aplikacji tamponów - nauka używania kubeczka od pierwszej miesiączki może więc zrazić młodą osobę do menstruacji w ogóle. Natomiast nie widzimy przeciwwskazań u chętnych do wypróbowania kubeczka nastolatek, które są już trochę bardziej zaznajomione ze swoim ciałem i miesiączką, zwłaszcza jeśli wcześniej z powodzeniem używały tamponów. W zasadzie głównym przeciwwskazaniem do noszenia kubeczka jest połóg i świeżo założona wkładka domaciczna (przez pierwsze 3-4 miesiące istnieje ryzyko jej wypadnięcia). W pozostałych sytuacjach noszenie kubeczka powinno być dopuszczalne, ale jeśli masz wątpliwości, czy z jakiegoś powodu nie powinnaś nosić kubeczka, warto zapytać swojego ginekologa o opinię. My w Your KAYA także chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości, wystarczy do nas napisać np. na kontakt@yourkaya.com!
Jak wybrać odpowiedni kubeczek?
Przy wyborze kubeczka w skrócie powinno się kierować jego wielkością i twardością. Kubeczek Your KAYA jest miękki i sprawdzi się zwłaszcza u osób mniej aktywnych fizycznie, o niewyćwiczonych mięśniach dna miednicy. Po twardsze kubeczki warto sięgnąć zwłaszcza jeśli regularnie jeździ się konno, ćwiczy pole dance, jogę lub pilates. Mniejsze kubeczki sprawdzą się u osób młodszych (raczej poniżej 25 lat, ale nie jest to jednoznaczna granica), które jeszcze nie rodziły i których miesiączki nie są szczególnie obfite (tzn. potrzebują 3-4 podpasek czy tamponów na dobę i raczej nie zdarza się im, że maksymalna chłonność tamponu czy podpaski zostaje osiągnięta). Osobom starszym (powyżej 25-30 lat), które rodziły i czują, że ich pochwa nie wróciła do stanu sprzed ciąży oraz tym, które tampony czy podpaski muszą zmieniać więcej niż 4-5 razy dziennie, polecamy większe rozmiary kubeczków. Dokładniejsze wskazówki zamieszczamy też na naszym blogu.
Po czym poznać, że kubeczek jest właściwy i odpowiednio zaaplikowany?
To, że kubeczek został właściwie dobrany i zaaplikowany poznamy po jego efektywnym działaniu. Dobrze dobrany kubeczek łatwo zaaplikować, dopasowuje on się i przysysa bez problemu do ścianek pochwy, i nie przecieka oraz jest prawie niewyczuwalny. Jeśli jednak kubeczek powoduje uczucie rozpierania od środka czy dyskomfort odczuwany w podbrzuszu (a czasem promieniujący nawet do biodra czy kręgosłupa), prawdopodobnie jest za duży lub za twardy.
Co jeśli kubeczek przecieka?
Jeśli pojawiają się przecieki, warto najpierw testować kubeczek około 3 cykle, zanim ustalimy, czy warto kupić inny. Początkowe przecieki najczęściej mogą wynikać z braku wprawy w aplikacji. Wkładając kubeczek, należy złożyć go na jeden z wielu sposobów (najbardziej popularne to zwinięcie go tak, żeby jego krawędź utworzyła kształt litery C lub S), a następnie kubeczek wsuwa się delikatnie do pochwy. Nie powinno się go wkładać za wysoko - powinien się znaleźć poniżej szyjki macicy. Po aplikacji można pociągnąć za końcówkę kubeczka (najczęściej jest to łodyżka, pętelka lub kuleczka przytwierdzona do spodu kieliszka). Jeśli przy pociąganiu kubeczek stawia opór, to oznacza, że poprawnie zassał się do ścianek pochwy i powinien właściwie zadziałać.
Co mogło pójść nie tak przy aplikacji?
Nie zawsze od razu udaje się zaaplikować kubeczek tak, żeby działał bez zarzutu. Powodów może być wiele, a niżej wymienię pokrótce kilka wraz z objawami i rozwiązaniami.
- Kubeczek został włożony za wysoko - kiedy jego krawędź znajduje się nad szyjką macicy, krew spływa bokiem na bieliznę. W tym wypadku kubeczek przecieka praktycznie przez cały czas po aplikacji. Rozwiązaniem jest aplikacja kubeczka płytko, tuż za ujściem pochwy lub kupno kubeczka o krótszym kieliszku.
- Kubeczek nie zassał się właściwie - i w tym wypadku krew ścieka na bieliznę przez cały czas od aplikacji, a po pociągnięciu za łodyżkę kubeczka okazuje się, że da się go łatwo wyciągnąć, nie stawia on oporu. Przy trudnościach z zassaniem kubeczka warto spróbować różnych sposobów składania przy aplikacji - my polecamy ten: https://youtu.be/hap0euaRGkk. Jeśli i to nie zadziała, być może chodzi o jedną z dwóch kolejnych przyczyn.
- Kubeczek jest za mały - nietrudno wtedy zauważyć, że kubeczek nie zasysa się pomimo prób aplikacji różnymi sposobami i wysuwa się z pochwy w trakcie noszenia. Może to dotyczyć zwłaszcza osób po porodzie, także przy używaniu kubeczków, które przed ciążą świetnie się u nich sprawdzały. Rozwiązaniem jest wybór większego kubeczka.
- Kubeczek jest za miękki - kubeczek nie zasysa się lub odsysa się w losowych momentach np. w trakcie zmiany pozycji czy podczas aktywności fizycznej. Jeśli zauważasz tego typu problem i jesteś aktywna fizycznie lub regularnie wykonujesz trening mięśni dna miednicy, warto pomyśleć o twardszym kubeczku.
- Kubeczek jest opróżniany za rzadko - zaczyna przeciekać po kilku godzinach od założenia (w skrajnych przypadkach nawet po godzinie), a po wyjęciu z pochwy widać, że jest zapełniony. Wynika to zazwyczaj ze szczególnej obfitości krwawienia, u niektórych zdarza się w najintensywniejsze dni miesiączki, u innych przez cały okres. Warto wtedy zacząć opróżniać kubeczek częściej lub zastanowić się nad większym rozmiarem.
- Czasem krwawienie jest bardzo intensywne i nawet w trakcie opróżniania kubeczka część krwi spływa do pochwy. Jeśli krew znajdzie się na ściankach pochwy już po wyjęciu kubeczka, a tuż przed ponowną aplikacją, po włożeniu go do pochwy krew może zaplamić bieliznę - objawia się to jako drobne plamienie widoczne po pewnym czasie od aplikacji (nie od razu). Gdy często nam się to zdarza, dla własnego komfortu można zadbać o ciemny kolor bielizny lub zabezpieczenie wkładką.
W trakcie pierwszych dni i nocy(!), a nawet kilku cykli z kubeczkiem też polecamy dodatkowe zabezpieczenie podpaską lub wkładką. Dopóki nie czujemy się pewnie z aplikacją kubeczka, nie ma co ryzykować krwawych plam na bieliźnie.
Jak często opróżniać kubeczek? Jak dbać o jego higienę?
Trzeba pamiętać o tym, że kubeczek należy opróżniać maksymalnie co 12 godzin (chociaż higieniczniej zmieścić się w 8-10 godzinach) - dłuższe noszenie kubeczka może sprzyjać namnażaniu się bakterii, a więc także niebezpiecznych zakażeniom. Kubeczki są jednak pod tym względem bezpieczniejsze niż tampony. Jeśli tylko dezynfekujemy je odpowiednio, wygotowując we wrzątku przez kilka minut przed i po miesiączce, oraz opłukujemy wodą po opróżnieniu oraz zawsze myjemy ręce przed aplikacją i wyjmowaniem kubeczka, to nie ma powodu do obaw o jego wpływ na zdrowie.
Po jakim czasie wymienić kubeczek na nowy?
Kubeczek ma wiele zalet: większą pojemność niż chłonność tamponów czy podpasek, niewyczuwalność podczas noszenia oraz wielorazowość i trwałość. Kubeczek należy wymienić na nowy, kiedy zacznie nosić ślady zużycia i przestanie działać właściwie. Najczęściej takie zużycie zajmuje kilka lat, nawet do 10! A co jeśli kubeczek działa, ale zaczął nieładnie pachnieć czy pojawiły się na nim przebarwienia? Jeden ze sposobów na doczyszczenie kubeczka znajdziesz na blogu YourKaya.
Bonus: kod rabatowy
To już dodatek ode mnie :) Yourkaya ma fantastyczny program poleceń, dzięki któremu za każde polecenie otrzymujemy środki na zakupy w ich sklepie.
Mój kod rabatowy to: 025A4 - otrzymasz dzięki niemu 10% rabatu na pierwsze zakupy, a ja 5zł na swoje kolejne zakupy