Wpływ stresu na skórę
Wpływ stresu na skórę

Wpływ stresu na skórę

adrenalina 

Stres jest reakcją organizmu na sytuacje potencjalnie mu zagrażające. Jest naturalnym mechanizmem obronnym i jego występowanie świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu. Powinien jednak być krótkotrwały, by zmotywować i zwiększyć funkcje poznawcze w sytuacji tego wymagającej. Jeżeli czas jego trwania jest zbyt długi – zaczyna działać demotywująco i dezorganizuje funkcjonowanie organizmu.

 

Co zachodzi w organizmie w sytuacjach stresowych?

ciśnienie

Podczas stresu organizm aktywuje mechanizm przetrwania – kora nadnerczy wydziela hormony stresu w większej ilości (adrenalina, noradrenalina i kortyzol).

Hormony te fizycznie i psychicznie mobilizują organizm do działania.

Adrenalina i noradrenalina zwiększają ciśnienie krwi, przyspieszają bicia serca oraz zwiększają napięcie mięśni, natomiast kortyzol głównie oddziałuje na układ pokarmowy, by przygotować większą ilość energii.

Jeżeli organizm będzie długotrwale pozostawał pod wpływem uwalnianych hormonów stresu, ich działanie będzie kumulować się w układzie pokarmowym, krążenia oraz hormonalnym, wywołując negatywne skutki. 

 

Jak stres wpływa na poszczególne elementy, mające odzwierciedlenie w wyglądzie cery?

 

  • Układ pokarmowy 

trawienie

Kortyzol wpływa na gospodarkę białkową, węglowodanową, tłuszczową oraz wodno-elektrolitową. Układ pokarmowy pod jego wpływem nie funkcjonuje prawidłowo – jeżeli stres jest krótkotrwały, wpływ ten będzie pozytywny, jednak po dłuższym czasie zaszkodzi.

Jak już zapewne słyszałaś - wygląd cery odzwierciedla stan jelit.

Jeżeli więc hormony stresu negatywnie wpłyną na układ pokarmowy – na skórze pojawią się zmiany zapalne lub choroby skórne.

Należy wtedy zadbać o florę bakteryjną jelit np. stosując suplementy probiotyczne lub jedząc kiszonki, będące naturalnymi probiotykami. Warto też zwiększyć aktywność fizyczną, chociażby odbywając regularne spacery.

 

  • Układ hormonalny 

hormony

Długotrwały stres wpływa również na gospodarkę hormonalną. Najczęściej zaburzony zostaje poziom prolaktyny. Jej wysoki poziom może wpływać na pogorszenie kondycji skóry, pojawienie się trądziku oraz wyprysków, a także nadmiernego owłosienia.

 

  • Układ odpornościowy

choroba

Stres powoduje słabsze wchłanianie witamin i minerałów, co niekorzystnie odbija się na zdrowiu ogólnym. Zwiększa ryzyko pojawienia się schorzeń autoimmunologicznych, a także zwiększa podatność na zakażenia – w efekcie mogą pojawiać się stany zapalne skóry

 

  • Stres oksydacyjny 

używki

Stres w połączeniu z niesprzyjającym środowiskiem, niezdrową dietą, alkoholem, nikotyną, doprowadza organizm do stresu oksydacyjnego. 

Jest to brak równowagi pomiędzy ilością wolnych rodników, naturalnie występujących w naszym organizmie, a antyoksydantami czyli cząsteczkami, które je neutralizują. Wolne rodniki przyspieszają starzenie się skóry i uszkadzają barierę hydrolipidową. Takie zachwianie powoduje, że cera staje się sucha, ziemista i nieelastyczna.  

 

Sposoby na radzenie sobie ze stresem

sport

  • odpowiednio dopasowana dieta,
  • regularna aktywność fizyczna - choćby w postaci spacerów,
  • nietłumienie emocji,
  • nauka radzenia sobie z wyzwaniami, niepostrzeganie ich jako zagrożenie,
  • zmiana otoczenia, które powoduje u nas nadmierny stres.

Jeżeli nie potrafisz samodzielnie przeciwdziałać nadmiernemu stresowi – przydatna może okazać się pomoc psychoterapeuty, z którym wypracujesz sposoby radzenia sobie z nim.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl